Temmuz 2017

Hatırlamaya bir Çağrı
Mükemmel Özünüzü Uyandırmak

Merhaba, Sevgili Varlıklar, ben ritmik hizmetten Elrah.

Son zamanlarda size hiç hitap etmedim çünkü dürüst olmak gerekirse, birçoğunuz biraz fazla ciddiydiniz. Şey, şimdi biraz gülme ve olup biteni farklı bir bakış açısından görebilmeniz için enerjiyi geri getirme vakti. Evet, biliyoruz, yas sürecinizi geride bırakmanız gerekli. Siz yeni bir şey keşfettiğinizde, buna zihninizde ve de kalbinizde alışmanız genelde biraz zaman alır. En başından beri bu durumun içindesiniz ancak biz şimdi sizi eskiden olduğunuzdan bile bir adım öteye taşıma fırsatına sahibiz. Bilmenizi isteriz ki herkesin tam şu anda üzerinde çalışmaya başlayabileceği en önemli konulardan biri, kendi mükemmel özünün içine girmektir.

Kendi Mükemmel Özünüz

Bu kusurluluk gezegeninde yaşamanız sebebiyle, hayatta kalabilmek için 11 farklı ışına ayrılmak zorunda kalmıştınız. Bunu bir prizmadan geçen ve karşıdaki yüzeye farklı gölge ve ışık parçaları düşüren ışık gibi düşünebilirsiniz. Aslında siz de aynı şeyi yaparsınız. Bize göre siz mükemmel varlıklarsınız. İnsanmış gibi yapma oyununu oynayabilmek için kusurlarınızı saklıyorsunuz. Bunu aklınızda tutun çünkü bu konu çok önemlidir. Ah evet, birçoğunuzun bunun gerçekte bir oyun olmadığını düşündüğünüzü biliyoruz. Bir oyun olmak için fazla ciddi görünüyor ama sadece Yuvaya dönene kadar bekleyin. Hayatınızın kahkahasını atacaksınız ve haftalarca güleceksiniz. Neden mi? Çünkü bu inanılmaz derecede güzeldir ve kahkahanın muhteşem kutsal enerjisine geri döndüğünüz zaman, siz de inanılmaz derecede güzel olursunuz. Aslında ben bir kitap yazacaktım ve kitabın adı Gülümseyerek Yuvaya Dönün olacaktı. Evet, gerçekte bu iş hepiniz için böyle başlar, dolayısıyla sizi bir sonraki aşamaya taşıyacak bu adımı hatırlayacağınızı umuyoruz. Şimdi, biraz da bu kusurluluk konusu hakkında konuşalım. Hiçbiriniz kendinizi kusurlu hissetmezsiniz, en azından ruhsal bakımdan. Elbette, aynaya baktığınız zaman her türlü fiziksel kusur görebilirsiniz. Geçmişe baktığınız zaman, o zaman düşündüğünüzden daha kusurlu olduğunuzu düşünebilirsiniz. Sevgili Varlıklar, bunlar sadece sizin dikkatinizi dağıtır çünkü hepinizde mükemmel özünüzün izleri vardır. Bu özün içine girmeye başladığınızda, sizi bu meydan okuyucu dünyaya bağlı tutan üç boyutlu gerçekliklerin birçoğunu bırakabilirsiniz.

Size bu yıl gelecek dört ana enerji dalgası olacağını da söylemiştik. Ah evet, siz bunların hepsini hissettiniz ve hatta şimdi daha fazla hissetmeye başlıyorsunuz çünkü son dalga da yakında geliyor. Bunlar, o mükemmel öze girmek için fırsatlardır. Bunu sizi alt eden bir dalga olarak görmek yerine söz ettiğimiz bakış açısından bakmaya başladığınızda, kısa sürede avantajlı duruma geçecek ve dalganın üzerinde sörf yapmaya, dalgayı kendi özünüzün daha üst seviyelerine ulaşmak için kullanmaya başlayacaksınız. Hepiniz beşinci boyuta girdiniz ve şimdi beşinci boyutun içindesiniz. Sorun, bunun farkında olmamanızdır, dolayısıyla birçok insan beşinci boyutun içinde hala üçüncü boyuta ait kuralları kullanmaya çalışır ve bunların işe yaramadığını görür. Ben burada kendinizi böldüğünüz boyutlardan söz etmiyorum, tüm insanların içinde yaşama ve paylaşma fırsatına sahip olduğu boyutsal gerçekliklerden söz ediyorum. Genellikle birisi bir boyutsal gerçekliğe adım attığında, dünyanın buna ayak uydurması birkaç yüzyıl alır ama siz,geçmişiniz nedeniyle bunu çok daha hızlı bir şekilde yapacaksınız.

Çözüm Sizin Elinizde

Şu anda gezegende çok fazla gerilim hissediyor olabilirsiniz çünkü çok fazla enerji yeni gelecek olan şeye yer açmak için bir araya sıkışmaktadır. Evet, birçok insan aşırı tepki gösteriyor ve tepkilerini dışa vuruyor çünkü başka bir şey yapmayı bilmiyorlar. Unutmayın ki bunun büyük bölümünün çözümü sizin elinizde. Doğrusu, siz bu enerjinin büyük bölümünü alıyor, kendi içinizden süzerek dışarıya veriyorsunuz. Birçoğunuz o gerilimi kendi içinizde taşıyorsunuz. Siz insan olduğunuz için tabii ki enerjetiklerdeki tutarsızlıkları da hissediyor ve bir şekilde bunun sizin hatanız olduğunuz düşünüyorsunuz. Bu sizin hatanız değildir Sevgili Varlıklar ama işin önemli yanı, çözümün sizin elinizde olmasıdır. Sizden bunu her tarafa yaymadan önce yapmanızı istediğimiz şey, kendi içinizdeki o mükemmelliği—kendi mükemmel özünüzün izlerini—bulmanızdır. Her ne kadar size mükemmel olmadığınızı söyleyen delillerle çevrili olsanız da, mükemmel özünüzü ne unutabilir ne de kaybedebilirsiniz. Bilin ki bunların gerçekte hiçbir önemi yoktur çünkü ruhunuzun derinliklerinde hala o mükemmel öze sahipsiniz. Dolayısıyla biz de insanları bununla buluşturmaya çalışıyoruz. Özellikle önümüzdeki birkaç ay içerisinde, aldığınız her nefeste bunu hissetmeye başlamanızı istiyoruz. Gözlerinizi açıp bir güzellik gördüğünüz her seferinde, çevrenizde hangi enerjilerin olduğunu keşfetmek için daha yakından bakın. Gerçekte olduğunuz mükemmel özü hatırlamak için, bu enerjilerin bir kısmıyla kendi içinizde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Şimdi bu geçiş zamanlarında ortaya çıkacak olan oyunlardan bazıları hakkında size biraz bilgi vermek istiyorum. Yaşamış olan en büyük meleklerden bazıları, bu geçişleri anlayamayacağınız kadar kolay hale getirmek için hazırda bekliyorlar. Yaptığınız işten dolayı daha fazla gurur duyamazdık. Öncelikle, asla yalnız olmadığınızı bilin. Umuyoruz ki arada sırada biraz gülmeye, gününüzü ve çevrenizden başka birinin daha gününü güzelleştirmeye vakit ayırırsınız.Tarifsiz bir şekilde sevildiğinize inanın; kalbinizi açın ve tam şu anda o enerjiyi içinize çekin. Bilin ki o enerjiyi size bu tuhaf ritimlerle gönderiyorum çünkü ancak böyle çalışıyor—önümüzdeki günlerde, bu konuyla ve bunu nasıl kullanabileceğinizle ilgili çok daha fazla şey keşfedeceksiniz. Şu an için sadece gülümsemeye devam edin. Yuvaya dönüş yolunu hatırladığınızı ve içinizin derinliklerinde, tam şu anda ortaya çıkaracağınız o mükemmel öze sahip olduğunuzu bilin. Artık vakit geldi ve her şeyden önemlisi, yolculuğun keyfini çıkarın.

En büyük onurla sizden birbirinize saygıyla davranmanızı rica ediyoruz. Her fırsatta birbirinizi destekleyin ve bu güzel oyunu birlikte iyi oynayın.

Espavo, Sevgili Varlıklar.

Ben ritmik hizmetten Elrah.

________________________________

MerhabaSevgili Varlıklar,

Ben Zamanın Koruyucusuyum ve tam şu anda sizinle birlikte olmak için buraya geldim. Bir an için bir amaca sahip olduğunuzu düşünebilir misiniz? Şifa işi yapan, öğretmeye ve kendi yeteneklerini kullanmaya başlamış olanlarınız bile neyin gelmekte olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Şimdi hepiniz, ışığınızı yeni bir şekilde demirlemek için fırsatlara sahipsiniz ve bunun için gereken tek şey orada durmayı istemektir. Bu sizin sokakta dikilip bağıra bağıra—yanınızdaki kişiden daha yüksek sesle—kendi gerçeğinizi haykırmanız gerektiğini mi gösterir? Hayır, bu yöntem asla çalışmadı. Yapmanız gereken şey ışığı buraya çekmek ve onu, yeni enerjinin bir parçası olmak için ne yapması gerektiğini öğrenmek isteyenlerle paylaşmaktır. Şu anda insanlığa aktarılması gereken ve insanlığın farklı düzeylerine farklı şekillerde verilmesi gereken çok fazla bilgi var. Sevgili Varlıklar, siz insanlığın bir bant aralığısınız. Bundan birçok sefer söz ettik, bilinçli olarak kalmayı seçenlerin dışında hepiniz bir bütün olarak yükseleceksiniz. Öncelikle hiç kimseyi yargılamayın çünkü yükselmemeyi seçen, sizin kadar hızlı hareket etmeyen birçok kişi olacak. Bu, sizin gezegeninizdeki her bir kişiye ulaşmanız gerektiği anlamına gelmez, sizin çok parlak bir ışık olduğunuzu gösterir.

Işık Olmak İçin İleri Doğru Bir Adım Atmak

Bu parlak ışık bazen diğerlerini korkutacaktır; ister orada bir ışık kaynağı olarak durun, isterse bir yansıtıcı, fark etmez. Siz bazı yeteneklere sahipsiniz, yoksa burada bu sözleri dinliyor olmazdınız. Bazılarınız bunun son derece farkındasınız ve hali hazırda yaptığınız işte bunun delillerini görebiliyorsunuz. Ancak, bazılarınız göremiyorlar. Önümüzdeki aylarda, perdenin büyük kısmının farklı şekillerde açıldığını göreceksiniz. Dördüncü dalga, ayrıymış gibi davranma oyununu oynamaya başladığınızdan beri sizin Yuvanız olan Dünya gezegenine gelmeye başlayacak. Çevrenizde yağmur da yağsa, siz artık ışık olmak üzere ileriye doğru bir adım atıyorsunuz. Eğer bir sebeple bina sallanmaya başlarsa, bilin ki siz her şeyin ortasında güvende olacaksınız. Bunun bir nedeni var, siz Dünyaya ışığı taşımayı seçtiniz; ışık sevgidir ve o da korkunun tersidir. Sevgili Varlıklar, unutmayın ki korku, dalganın bir parçasıdır. Gezegeninizi yıkamaya gelen sevgi dalgasından önceki gerileme dalgası korkuyla doluydu. Ama bunun cevapları sizin elinizde çünkü siz orada durabilir ve tüm o kaosun içinde birçok kişi için ışık olabilirsiniz. Sizler, bu adımı atmayı seçmiş olanlarsınız.

Gri Bir Dünyada Turuncu Olmak

Yıllar önce, kolektif olarak Gri Bir Dünyada Turuncu Olmak başlıklı bir mesaj vermiştik. Farklı olmak, tersini gösteren birçok şey duysanız bile kalpten bildiğiniz şeyin peşinden gitmek istiyor musunuz? Size gelen mesajları ve kalp enerjinizi oraya aktarmak için haklı olduğunu bilmeye ihtiyaç duyuyor musunuz? Herkes dinlemeyi seçmeyeceği için herkes tarafından duyulmayacak olsa da, şimdi kendinizi yeni şekillerde ifade edebilirsiniz. Lütfen kendinizi ulaşabildiğiniz insan sayısıyla veya kendinize ve insanlığa bakmak için geleneksel yollarla yargılamayın. Her birinizin çok kutsal bir amaca sahip olduğunuzu bilin. Sevgili Varlıklar, olmakta olan şey, birçoğunuz için zorlukların tamamının yolunuzdan çekilmekte oluşudur. Ah evet, biliyoruz, henüz bazıları için atlatılması gereken çok şey var. Ama bu konuda endişelenmeyin çünkü bunlar sizin zorluklarınız değil. Onlar basitçe, sizin bir şeyler kazanmak, bir sonraki adımı atmak, ileriye doğru gitmek için gerekli özgüveni elde etmek ve o konuya farklı bir ışık altında bakmak için kendi yolunuza koyduğunuz meydan okumalardır. Önünüzde yatan şey budur. Kendinizi bu geçiş zamanlarına koymayı seçen sizsiniz çünkü bunu bilseniz de bilmeseniz de, yanıtlar sizde. Bunlar, gerçekte kim olduğunuza dair özgüveni kazanmak için diğerleriyle bir araya gelerek bu yanıtları paylaşmaya başlayabileceğiniz zamanlardır. Daha sonra ise, daha ayağınız yere değmeden yolu kendinizin yarattığınızı bilerek adım atmaya devam edebilirsiniz. Aslında bu o kadar da kolay değildir. Siz insanlığınızın içerisinde, o birinci adımı atmadan önce yolu önünüzde tam olarak görmek istersiniz. Bu, doğru yolda olduğunuzu bilmek için eski yöntemdi. Doğru yol diye bir şey yoktur ama zaman zaman hepinizin başa çıkmak zorunda kalacağınız, hem kendinize hem de başkalarına ait bir enerji vardır, korku dalgası. Ayrıca, gelmekte olan enerjilerin tümü bir yoğunluk da yaratabilir. Siz bu yoğunluğu, uzay ve zamanı sıkıştıran bu yeni enerjiyi hissediyor ve iki üç hafta içerisinde,fiziksel bedeninize normalde bir ömürde alacağınızdan daha fazla enerji alıyorsunuz.

Korkuya Dayalı Gerileme Dalgalarının Çözümü Sizin Elinizde

Yeni enerji dalgası önümüzdeki ay Dünyaya ulaşmaya başlayacak. Ondan korkmayın, onu karşılayın. Gelecek korkuya karşı önceden temkinli olmayı unutmayın çünkü bu, dalganın geriletici bölümüdür. Bu, büyük dalgadan önce gelen ve büyük dalgaya yer açan bölümdür. Bazen insanlar konunun sadece kendileriyle ilgili olduğu düşüncesine saplanırlar ama değildir. Bu doğal bir histir, dolayısıyla kendinizi yargılamayın. Endişe veya korkuya kapılırsanız, bilin ki siz yalnızca kendiniz için değil ama diğer birçok kişi için de yanıtları elinizde tutuyorsunuz. Siz ışığınızı Dünyaya getirme yeteneğine sahipsiniz, böylece sizi görmeseler veya sizinle konuşmasalar bile, diğerleri de bunu deneyimleyebilirler. Siz herkesin içinde rahatça yaşayabileceği, onların bir sonraki seviyeye çıkmalarını sağlayan enerjiyi yaratırsınız. Şu an, o özgüvene sahip olmanın zamanıdır. Dolayısıyla bu enerjinin içinde çalışın ve ilerleyin çünkü yapacak çok iş var. Korku dalgaları, şimdiye kadar tahmin bile edemeyeceğiniz şekillerde kullanıldı. Sorunu yaratan şeyin her zaman terör eyleminin kendisi değil, kendinizi bundan korumak için gösterdiğiniz aşırı tepkiler olduğunu unutmayın. Bu durum, gerçekte kim olduğunu anlamak için ışığın içine yürüyen birçok insanın kafasını karıştırarak onları durdurabilir. Bu hususta da cevaplara sahip olduğunuzu bilin; siz, ufak bir yolculuktan sonra onları gün ışığına çıkarabilirsiniz.

Dünyaların Geçiş Uzmanları

Sevgili Varlıklar, birçok sefer insanlar korku dalgalarına aşırı tepki göstermiştir. Biz sizi izliyoruz Sevgili Varlıklar ve siz hiçbir şey kaybetmek zorunda değilsiniz. Sadece güvende değil, aynı zamanda çok güzel bir yoldasınız. Ah evet, bunun zor tarafına ve yolunuzun üstündeki bazı meydan okumalara bakabilirsiniz. Tabii ki biraz işi abartabilir ve tehlikede olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ama siz güvendesiniz çünkü bu işi daha önce de yaptınız. Sevgili Varlıklar, yapmanız gereken tek şey hatırlamaktır, böylece o enerjiyi tamamen yeni bir şekilde kullanmaya başlayacaksınız. Siz Dünyada veya başka bir yerde yaşamış olan en büyük meleklersiniz. Siz bir geçiş uzmanları grubusunuz. Sadece doğum ve ölüm geçişi değil, aynı zamanda dünyaların ve yaşam formlarının geçişi. En büyük geçiş yepyeni bir şekilde gerçekleşmeye başlarken, siz burada durmuş onu izliyorsunuz. Siz onun ayrılmaz bir parçasısınız.

Bilin ki günler ilerledikçe, hepiniz kendi içinizde kim olduğunuza ve ne üzerinde çalışmanız gerektiğine dair o özgüveni bulma fırsatlarına sahip olacaksınız. O özgüveni kullanabilir ve sonra onu başkalarıyla paylaşabilirsiniz; böylece onlar da kendilerini yeni bir perspektiften, kendi gerçeklerini ifade etmek için gerekli özgüvene sahip olacak şekilde görebilirler.Bu güvenlidir. Siz, Yuvadan gelen ışığın yepyeni bir şekilde görülebileceği yeni bir dünyadasınız. Bunlar sizin birçok şekilde öngörmüş olduğunuz sihirli zamanlardır. Ah evet, Dünyanın sonuna doğru gelecek olan zamanlar ve insanların deneyimleyeceği zorluklarla ilgili yazılmış pek çok şey vardır. Ama siz bunların hiçbirini deneyimlemek zorunda değilsiniz; şu anda üzerinde çalıştığınız gibi bunun dışına çıkabilirsiniz. Siz yeni bir boyutsal gerçekliğe adım atmanın araçlarını öğreniyorsunuz. Şimdi, geriye dönerek bu araçları dinlemeye hazır olanlara da öğreteceksiniz. Hazır olmayanları yargılamayın çünkü insanmış gibi yapan Ruhu zora sokan şey yargılardır. Birçok insana hayatın çeşitli alanlarında yardım edebilecek engin bilgiye sahip olduğunuzu bilin. Siz kim olursanız olun, sizin kendi yaptığınız iş binlerce varlığın ruhuna dokunmaktadır. Buna güvenin. Verecek daha çok şeyiniz olduğunu bilin. Siz yaşamış olan en büyük meleklersiniz ve Dünya üzerinde çok fazla zarar ve gerilemeye yol açma potansiyeline sahip olan korku dalgasına karşı çözümler sizin elinizde. Siz bunu biliyorsunuz; siz busunuz.

O sevgiyi serbestçe verin. Bir insan olarak sizin de inişleriniz çıkışlarınız, kendi duygularınız, korkularınız ve sevginiz olacaktır ama bunu da yargılamayın. Bu sizin çalışmak istediğiniz insan deneyiminin bir parçasıdır. Kendi seçiminizle burada olduğunuzu unutmayın Sevgili Varlıklar, bundan daha fazlasını da keşfedebilirsiniz. Önümüzdeki birkaç ayda, mevcut olduğundan bile haberiniz olmayan kapıların açılmasını izleyin. Bu yılın sonu, birçok kişinin kutlayacağı bir açılım getirecektir. Orada olun. Ona güvenin ve kendinize sadece OLMAK için izin verin.

En büyük onurla size bu şekilde hitap ediyoruz. Bilin ki ışığınız Yuvadan görülebiliyor ve biz ona hayranız. Birbirinize saygıyla davranın, birbirinizi destekleyin ve bu yeni oyunu birlikte iyi oynayın.

Espavo, Sevgili Varlıklar.

Ben Zamanın Koruyucusuyum.

Espavo, Lemurya dilinde eski bir selamlaşma sözüdür: “Gücünü Eline Aldığın için Teşekkür Ederim”

 

 

~Kalpleri Birleştirmek~

Zihin Dağınıklığı

Barbara Rother

Dağınıklık genelde fiziksel şeylerle özdeşleştirilse de, zihnimiz de düşüncelerimizi bulandıran, günlük yaşamımızın düzenini bozan “ıvır zıvırla” dolu olabilir. Aslında dağınıklığın tam sözcük anlamı, yaşamımızda gereksiz yer kaplayan her türlü fazlalıktır. Sorunlar beynimizde aşırı yüklenmeye ve dengemizi bozacak şekilde asılsız gerilimeneden olabilir. Önemli olan, bize hizmet etmeyen, hakkımız olan mutluluğa engel olan şeyleri temizlemektir.

Hayat bize her zaman çeşitli meydan okumalar sunacaktır ama onlarla nasıl başa çıkacağımız bize kalmıştır. Bir durum bizi yıkabileceği gibi, bizi kim olduğumuzla ilgili yepyeni bir anlayış seviyesine de yükseltebilir. İnsanlar bir sorunu olduğundan daha kötü hale getirebilirler. Bu bizim herhangi bir şeyi mantıklı bir şekilde çözmemize engel olan zihin dağınıklığına neden olur. Duygular bizi ele geçirerek daha da fazla stres yaratabilir. Ben her zaman şunu kendime düstur edindim: “Önüme çıkan her şeyi çözebilirim”. Bazen bir sorunu zihnimizde büyüterek onu olduğundan daha kötü hale getirdiğimizde, bu basit sözleri unutmak kolay olabiliyor.Üzerinden zaman geçip de geriye dönerek bize meydan okumuş olan bir şeye baktığımızda, bize öğrettiği dersi ve kişisel gelişimimizi nasıl güçlendirdiğini görebiliriz.

Ben her gün yatak odamın perdelerini açarak tüm olanaklarıyla gelen yeni güne merhaba derim. O anda günümün nasıl geçeceğine karar verebilirim. Bir sorunun karanlık bulutunun gerçekliğimi tüketmesine izin verebilirim veya ben hayatı takdir ettikçe büyümeye devam edecek olan aydınlığa tutunabilirim. Çocukken, hayatta iyimser bir bakış açısına sahip olmak için bilinçli bir karar vermiştim. Çocukluktan gelen bu iyimserlik, basit şeylere kocaman kahkahalar atmayı seçerek benim yetişkin dünyamın da bir parçası olabilir. Kahkaha ve dolu dolu ağlamak, bizim duygularımızı serbest bırakır. Tutunduğumuz zihin dağınıklığı bu şekilde temizlenir. Gandi, “Sanki yarın ölecekmiş gibi yaşayın” demiş. Her günü dolu dolu yaşayarak doyurucu bir yaşam sürmek için gerekli adımları atarız. Huzur ve neşe, bizi çevremizdeki güzellikleri görmeye sevk eder.

Bazen, içinde bulunduğunuz ortamın dışına çıkmak size yeni bir bakış açısı sunabilir. Ben de birkaç günlüğüne San Diego, Kaliforniya’ya gitmek istediğime karar verdim. Bu seyahati kendime bir armağan olarak organize ediyorum. Biliyorum ki bu benim ruhuma iyi gelecek. Bir süredir göremediğim ailemi ve arkadaşlarımı göreceğim için çok mutluyum. Bu maceraya Steve’in de katılmasını çok istesem de, o benim kendimle baş başa kalmamın önemini anlıyor. Beni en çok heyecanlandıran şey ise, okyanusa bakan bir balkonu olan bir otel odasında tamamen kendi başıma bir gün ve gece geçirecek olmam. Doğanın sunduğu bütün güzellikleri kabul ederek kumsalda uzun yürüyüşler yapmayı planlıyorum.Şimdiden dalgaların huzurlu seslerini duyabiliyorum.

Biriktirdiğiniz zihin dağınıklığını bırakmak için bilinçli bir karar verdiğinizde, ona eşlik eden karmaşadan da kurtulursunuz. Daha sonra evrenin doğal düzeni, gerçekte olduğunuz dengeli ve parlak ışığı hatırlamanıza yardım ederek sizin dağınık dünyanızı düzeltir.

Sevgi ve ışıkla,

Barbara

 

Espavo, Kişisel Güçlenme aracılığıyla Işığın yayılması için çalışan, kâr amacı gütmeyen bilinçli bir şirkettir.

 

Telif Hakkı:
Telif Hakkı 2000 – 2017
Bu bilgi dağıtılmak üzere yayımlanmıştır ve tamamı veya bir bölümü serbestçe kullanılabilir. Lütfen www.Espavo.org sitesini kaynak gösterin.
Işığı yaymaya yardım ettiğiniz için teşekkürler!